A jövő keddi New Hampshire-i előválasztás előtti utolsó országos vitájukat tartották meg az amerikai Republikánus Párt elnökjelöltségére pályázó politikusok a szövetségi állam legnagyobb városában, Manchesterben. Egyikük, Marco Rubio floridai szenátor szerint a 2016-os elnökválasztás népszavazás lesz az amerikai nemzet identitásáról.
Donald Trump, a milliárdos üzletember visszatért a pódiumra, Marco Rubio floridai szenátor sztárként érkezett a vita színhelyére, Ted Cruz texasi szenátor pedig elégedettséget sugárzott, vélhetően a hét elején az iowai jelölőgyűlésen elért győzelme okán. Mellettük a pódiumon ott állt Jeb Bush floridai ex-kormányzó, Ben Carson sebészprofesszor, Chris Christie, New Jersey és John Kasich, Ohio jelenlegi kormányzója. Nem hívták meg Carly Fiorinát, akinek eddigi tevékenységét, kampányát, gyöngének ítélték. Az országos vitát az ABC televízió szervezte, és munkatársai moderálták.
Trump: Visszahozom a munkahelyeket
New Hampshire-ben az elnökjelölt-aspiránsoknak más jellegű választókat kell meghódítaniuk, mint korábban Iowában. New Hampshire ugyanis jóval kevésbé vallásos, és jóval kevésbé konzervatív, mint Iowa, ahol a hét elején tartották a jelölőgyűléseket. Ennek megfelelően a szombati országos vitában elsősorban a gazdasági és a külpolitikai kérdések voltak hangsúlyosak. Amikor például azt kérdezték a résztvevőktől, hogy az ő számukra mit jelent konzervatívnak lenni, nem társadalmi kérdésekről és vallásról, a hit politikában játszott szerepéről beszéltek, hanem a gazdasági konzervativizmusról: az állam szerepének korlátozásáról, vagy például adócsökkentésről.
Donald Trump a munkahelyteremtés fontosságát emelte ki, s azt ígérte, hogy visszahozza a külföldre, elsősorban Kínába kiszervezett munkahelyeket. John Kasich azt hangsúlyozta, hogy Ohio állam kormányzójaként mindig is az adócsökkentés híve volt, és ezt tetteivel is bizonyította. Az amerikai társadalmat foglalkoztató ügyek közül megvitatták az Obama elnök által szorgalmazott és részben meg is valósított egészségügyi reformot, az illegális bevándorlást (valamennyien szigorítanák a törvényeket), és a Kanada felől tervezett – de Obama által pillanatnyilag felfüggesztett – olajvezeték megépítését. A békés, sőt, barátságos vitában ekkor történt az első heves összecsapás: Donald Trump letorkollta Jeb Busht, s odavágta neki: nyugi! A csaknem háromórás vita a későbbiekben nem nélkülözte a heves pillanatokat.